Śladami historii...

Hotel Polonia

W końcu wieku XIX przy dzisiejszej ulicy Kolejowej 2 (dawniej ulica Dolska) żydowski hotel i oberżę miał Pinkus Wacht. Właściciel udawał Polaka. W oberży tej bywali zatem i Żydzi, i Polacy. W pierwszych latach XX stulecia wiekowy już wówczas Wacht sprzedał oberżę i hotel Niemcowi Dohmenowi. Ten przebudował posiadłość i otworzył w 1906 roku hotel „Dohmen”. Hotel działał prawdopodobnie do roku 1918.

W 1922 roku obiekt kupił Władysław Jezierski. Urządził tu hotel „Polonia”. Uroczyste otwarcie hotelu i restauracji miało miejsce 18 listopada tego roku. Obiekt działał do roku 1939. W salach hotelu „Polonia” odbywały się zebrania gostyńskich organizacji, spotkania i prelekcje oraz okolicznościowe akademie i wieczornice.

W jednej z sal „Polonii” uruchomiono w 1928 roku kino „Odeon”. Filmy wyświetlano w poniedziałki, środy i czwartki. 10 sierpnia 1929 roku zaprezentowano głośny wówczas film wojenny „Verdun”. Kino działało tutaj do 1932 roku, kiedy to przeniesiono je do „Bomboniery” Feliksa Marczyńskiego (dzisiejsza ulica Powstańców Wielkopolskich 10). Wyświetlano tu wyłącznie filmy nieme.

W latach niemieckiej okupacji był tutaj Deutsches Haus. Działał hotel i kawiarnia. Prowadził je Reinhold Richter.

Po zakończeniu działań wojennych ponownie uruchomiono hotel „Polonia”, który istniał w Gostyniu do połowy lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Mieściły się tutaj też restauracje i kawiarnie. Najdłużej funkcjonowała tu restauracja „Biskupianka”.